Z homeopatickej praxe

Prípad Umbilical cord a Amniotic fluid

Nepôjdem do všetkých detailov prípadu, pretože tu nie je na to priestor a nie je to ani podstatné. B. mala 37 rokov a jej najväčší problém bol jej hlboký pocit, že ju vynechali z toľkých dôležitých vecí a pocit obrovskej túžby po niečom, čo jej bolo neznáme. Skoro ako cnenie po domove, ale bez opustenia domova.  Povedala, že sa cítila izolovaná od sveta a od seba samej.  Mala pocit, že nepozná veľmi dobre samú seba, že je cudzinec  a že tento svet ju neprijal. Povedala tiež, že si  tu nezaslúži byť, ale túžila, bažila  po nejakej nepoznanej veci, a to u nej vyvolávalo pocit depresie.

Počas štúdia homeopatickej metódy Dominique Senn sme si spolu s našou študijnou skupinou uvedomili, že Syntocinon® sa stal takmer štandardnou liečbou počas pôrodu a dokonca aj počas cisárskych rezov a potratov, kedy sa podáva vnútromaternicovo vo forme injekcie.

Homeopatikum Oxytocinum sa v mojej praxi ukázalo ako dôležité pri odpovedi na otázku: „Kedy sa vaše ťažkosti začali?” Keď prišla odpoveď od narodenia” alebo v prvých týždňoch života”, Oxytocinum bolo často tým správnym homeopatikom. Videla som veľa druhov ťažkostí, ktoré vznikli z popôrodnej depresie (je to niečo hlbšie než len niekoľkodňové popôrodné baby blues) – alergie, bolesti kĺbov alebo bolesti chrbta, tráviace ťažkosti a samozrejme čokoľvek v gynekologickej oblasti.

Homeopatikum Vernix caseosa vytvoril Tinus Smits z Holandska. Do homeopatie priniesol mnohé ďalšie nové lieky. Vernix pochádza z bieleho mazu na pokožke novorodenca, najmä zo záhybov. Čím dlhšie trvá tehotenstvo, tým menej mazu je na koži dieťaťa.

Navštívila ma matka s 12 ročným dievčatkom s výraznými tvárovými tikmi. Jednalo sa o tiky očí a pier. Obe boli veľmi znepokojené, nakoľko sa dievčatko stávalo terčom posmechu v škole, kde bola nová, lebo len pred rokom sa presťahovali. Okolo očí sa jej vytvárali veľké ekzémové kruhy, ktoré vyzerali ako okuliare. Pri tiku jej sťahovalo celú polovicu tváre.

Tento akútny prípad bol pre mňa náučný. Ukázal mi, aké blízke sú jednotlivé obrazy homeopatík a niekedy nie je jednoduché vybrať medzi nimi to správne.

Večer ma kontaktovala mamička 4-ročného chlapčeka, či by som jej nevedela pomôcť, pretože syn má už 2 dni horúčku. Včera poobede bol plačlivý a ospalý. Večer okolo ôsmej vystúpila teplota už na 39 C. Podala mu sirup proti teplote, ktorý vzápätí vyvrátil. Okolo druhej ráno bola teplota už veľmi vysoká a nevedela ju ničím stiahnuť. Kým teplota stúpala, mal zimnicu. Podala mu čípok proti teplote, ale ten znížil teplotu len na hodinku. Keď ho netriaslo a nemal už studené končatiny, tak sa veľmi potil.