Z homeopatickej praxe

Navštívila ma matka s 12 ročným dievčatkom s výraznými tvárovými tikmi. Jednalo sa o tiky očí a pier. Obe boli veľmi znepokojené, nakoľko sa dievčatko stávalo terčom posmechu v škole, kde bola nová, lebo len pred rokom sa presťahovali. Okolo očí sa jej vytvárali veľké ekzémové kruhy, ktoré vyzerali ako okuliare. Pri tiku jej sťahovalo celú polovicu tváre.

Homeopatikum Vernix caseosa vytvoril Tinus Smits z Holandska. Do homeopatie priniesol mnohé ďalšie nové lieky. Vernix pochádza z bieleho mazu na pokožke novorodenca, najmä zo záhybov. Čím dlhšie trvá tehotenstvo, tým menej mazu je na koži dieťaťa.

Dieťa má vysokú horúčku 39 stupňov C, ktorá trvá už 5 dní. Odmieta piť, je zahlienené a veľa kašle. Má aj nádchu a z nosa mu vytekajú zelené hlieny.  Stav dievčatka zlepšuje studený vzduch. Je trpezlivá, bez problémov sa nechá  vyšetriť, ale pri vyšetrení silno visí na matke. Diagnóza znie: zápal priedušiek. Ošetrujúci lekár  ju  necháva na pozorovanie v nemocnici, aby predišli zápalu pľúc.

Tento akútny prípad bol pre mňa náučný. Ukázal mi, aké blízke sú jednotlivé obrazy homeopatík a niekedy nie je jednoduché vybrať medzi nimi to správne.

Večer ma kontaktovala mamička 4-ročného chlapčeka, či by som jej nevedela pomôcť, pretože syn má už 2 dni horúčku. Včera poobede bol plačlivý a ospalý. Večer okolo ôsmej vystúpila teplota už na 39 C. Podala mu sirup proti teplote, ktorý vzápätí vyvrátil. Okolo druhej ráno bola teplota už veľmi vysoká a nevedela ju ničím stiahnuť. Kým teplota stúpala, mal zimnicu. Podala mu čípok proti teplote, ale ten znížil teplotu len na hodinku. Keď ho netriaslo a nemal už studené končatiny, tak sa veľmi potil.

Na vyšetrenie prišlo s mamou päť a pol ročné dievčatko. Problémom je unikanie moču do nohavičiek počas dňa. Keď je zaujatá hrou a počas toho potrebuje ísť na záchod, nejde a potom si cvrkne. Lekári sa vyjadrili, že sa jedná o lenivosť a ďalej problém neriešili. Tento problém vadí skôr matke, pretože nohavičky aj oblečenie cítiť za močom, keď dievčatko príde zo škôlky.